سردرگمی

استاد کامل

ما را در شبکات اجتماعی دنبال کنید.

علل اصلی انگیزه ی نام نهادن به میل و گرایش به خواسته ها این است که بشر از ابتدا نیازهایش را از طبیعت دریافت می کرده است و همچنان این نیاز بشر رشد کرده و تقاضا ها هر روز متنوع تر شده است و بشر خواهان رفع نیاز های خود از طبیعت و جهان هستی می باشد. انسان پول را بزرگترین ابزار رفع نیاز ها می دانست و از این ابزار به عنوان یک قدرت نام می برد. کسانی که قدرت بیشتری دارند می توانند بر طبیعت، عوامل طبیعی و حتی انسان ها تسلط بیشتری داشته و بقا خود را در آرامش و امنیت بیشتری ببینند. این ترس از ناامنی و عدم آرامش باعث شده است بشر پول را میزان رسیدن به اعتماد و آرامش و امنیت می داند و این میل بر پایه ترس می باشد. آموزش ها و دانش های مختلف برای توجیه ناصحیح بودن یا صحیح بودن این میل آمده است و انسان ها را به دو گروه بزرگ تقسیم کرده است.

دسته اول آنان که پول را مبنای پایان دادن به ترس هایشان دانسته ولی آموزش ها و دانش ها می خواهد آنان این مبنا را کاهش دهند و آموزش ها و دانش هایی که می خواهد آنان این مبنا را افزایش دهند.
ترس میل به پول را کاهش یا افزایش می دهد، ولی راهگشای اصلیِ پایان دادن به این وضعیت نیست. چه کنیم که پول برای رفع نیاز هایمان به قدر کافی داشته باشیم در عین حال بیهوده نخواهیم با ترس هایمان به خودمان و دیگران صدمه بزنیم. چه آگاهی ای باعث می شود که انسان پول را دوست داشته باشد به آن برسد و از آن بی نهایت بهره ببرد در عین حال ترسی از کاهش یا افزایش آن نداشته باشد. قرار نبود چنین تعریفی از پول وجود داشته باشد زیرا مگر می شود این همه تکنولوژی، لذت، تفریح و امکانات مادی باشد و بگویی نباید ما داشته باشیم واقعا اگر پول داشته باشی، تو نیز از آن چنین بهره نمی بری؟ پس اگر هر چه افراط کنی وقتی ببینی تمام نمی شود و همه مانند تو چنین می کنند نه رقابتی است و نه عجله ای پس ترس می شکند و عشق به خود وجودی رشد می کند و حالا برنامه های زندگی ات را چگونه طراحی می کنی؟ این راه را در کتاب ترس و آرامش مفصل توضیح دادیم.

Written By Master Kamel

به این مطلب ستاره دهید و ۲ امتیاز دریافت کنید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,72 out of 5)

Loading...

20 دیدگاه برای “سردرگمی

 1. yazdanraha گفته:

  سلام و درود بر شما
  مقاله سردرگمی بسیار زیبا و قابل تأمل است. واقعیت زندگی روزمره انسانها
  از همه موارد گفته شده بگذرم اما
  خودم به شخصه بارها و بارها رویم را عاشقانه به سوی خالقم گشوده ام اما هر بار سردرگم برگشته ام
  براستی مقدس اما ناپاک زیست کرده ام
  چرا؟ چرا؟ چرا؟
  سپاسگذارم راهی را یافته و به بشر هدیه میکنید.

  • مدیر سایت گفته:

   به نام خدا
   شما تصمیم بگیرید بعد شاهد خواهید بود که چه بر سر گره های گذشته خواهد آمد کسی که واقعا تصمیمی بگیرد مانند این است که تازه از مادر به دنیا آمده است و حتی از نظر ژنیتیکی نیز آلودگی هایش پاک می شود. مانند این است که شما گوشی موبایل خود را ریست کرده و دوباره استفاده می کنید.

 2. raza گفته:

  با سلام ممنون از مقاله زیباتون: راهی که ما میرویم هر روز به سوی نابودی بیشتر و مسکنی برا فرار از دردهایمان هست خدا کند تا دیر نشده فقط راه نور را در پیش گیریم و به بیراهه نرویم راهی که آرامش دائمی را برایمان به ارمفان آورد و انوقت از خالق چه چیزی را می خواهیم مگر نه اینکه به دنبال ثروت به دنبال پول و به دنبال همه انچه آرزویش را داریم رسیدن به آرامش هست و این خود فریبی بیش نیست آرامش اول از همه باید در وجود انسان باشد تا همه آنها محقق شود هر چند که اگر راه خالق را در پیش گیریم دیگر از بود و یا نبود آن احساس رنج و لذت نمی کنیم ممنون از سایت خوبتان و آگاهی های بروز شده تان .

   • مدیر سایت گفته:

    سلام دوست عزیز
    زمانی که به آرامش می رسید باید مراقب فا و فاکتور های اون باشید چون هر لحظه ممکنه که این آرامش رو از شما بگیره. اینکه بدونید دشمنی دارید که هر لحظه در کمین شماست و مراقبش باشید می تونید آرامش را در خودتون پایدار کنید.
    Written By Master Kamel

    • fariba گفته:

     سپاس استاد??
     من تو زندگی خودم ودیگران آرامشو بر هر چیزی برتری میدونم
     وقتی از دست کنترل چیا راحت باشی که یکیشون فا هستش
     قطعا در آرامشی

 3. reza movafagh گفته:

  سلام و درود بر استاد کامل عزیز
  انسانها برای رسیدن به خالق نباید در قالب زمینی باشند
  امکان دارد بیشتر توضیح دهید؟سپاس

  • مدیر سایت گفته:

   سوالاتی را بپرسید که بتواند شما را تا زمانی که زنده هستید و نفس می کشید یک قدم به جلو ببرد. درباره ی این سوال که پرسیدید مراجعی در خیلی از جاهای دیگر است که می توانید از آن مراجع و منابع استفاده کنید.

   • reza movafagh گفته:

    سلام و سپاس بابت پاسخ تان
    ۱-بهترین سوالاتی که می توانم بپرسم و پاسخ آنها میتونه به من کمک کنه چه سوالاتی است؟
    من میخوام بدونم کی هستم و برای چی بر روی این کره خاکی هستم؟ این مهمترین سوالی است که به دنبال پاسخش هستم.

     • raza گفته:

      با سلام پس راه برتر راهی است که اول از همه دشمن درون را بشناسیم همان ویروس فا در مغز انسان که پایه گذار ترسها وقضاوتهاست ممنون از آگاهی خوبتان در این مقاله

 4. فرشته آیینه گفته:

  سلام و درود بر استاد عزیز ???
  چه زیبا گفتگوی خالق با بنده خود که می فرمایند ای انسان آرام باش صبح و شب مرا بپرست و در آرامش به خلق خدمت کن.

 5. رها.م گفته:

  درود بر مستر کامل دانا
  به قول حافظ که میگوید : میان عاشق و معشوق هیچ حایل نیست تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز
  با سپاس از این مطلب زیبا و ارزشمند

 6. نیلوفر گفته:

  خیلی مطالب زیبایی بود ممنون از استاد عزیز
  که آرامش را با عشق به ما هدیه میدهد و آموزه هایی از عشق را به ما می آموزد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *