شهر آز و مرد دانا

استاد کامل

ما را در شبکات اجتماعی دنبال کنید.

قصه مردم شهری را برایتان بازگو می‌کنیم که بسیار حیله‌ گر و نیرنگ‌ باز بودند برای خودشان و یکدیگر، تا جایی که آب را به طمع دیگران می‌ نوشیدند. آنان مدتی را اینگونه سپری کردند و در میان آن‌ها مردی بود درشت‌اندام و زیرک. هرگز آنان را پیروی نکرد و در تنهایی خود با خداوند راز و نیاز می‌کرد. یکی او را گفت: تو را چه می‌شود؟ چه می‌کنی؟ چرا مانند ما زیست نمی‌کنی، که عقب‌ افتاده‌ای؟

گفت: مرا با شما کاری نیست زیرا شما را در بیهوده پیمودن می‌بینم. پس رهایتان می‌کنم تا بدوید، آنقدر که پاهایتان بیفتد. او را گفتند: پس از آن مرگ هدیه‌ای است الهی، که وعده داده شده و گفت: بله، درست می‌گویی، که تا زمان مرگ راحت زیست کنید و از این راحتی لذت ببرید و خداوند را فراموش نکنید، که اسباب راحتی را فراهم کرده است و او بسیار سپاسگزار بود.

پس فردای آن روز، او را خشک بَر در خانه دیدند و هر کس رد می‌شد می‌ خندید، که دیدی چه شد، خشک شدی در حالی‌ که ادعا می‌ کردی راحتی. خدا مال ما نیست، مال تو است و گفت: خواهیم دید، وعده خداوند حق است و او دروغگو نیست.

پس هنگامی‌ که درد و رنج مَرد، شهر را فرا گرفت، همه از درد به خود پیچیدند و فریاد می ‌زدند و او را گفتند: آیا تو درد نمی‌کشی؟ گفت: ته درد، خشک شدن بود که یکجا از خدا گرفتم و سپس مرا دردی نیست، اما شما مراقب خود نبودید زیرا به او اعتماد نداشتید. حال بکشید که من خدای خود را سپاسگزارم. بر او حیله کارگر نبود و او رها شده بود از بند درد و رنج.

پس او را گفتند: آلامِ درد خود را به تو می ‌سپاریم، ما را رهایی ده. گفت: آنچه نیکو جمع کرده‌اید به من بسپارید تا به اهلش برگردانم، آنگاه شما را سلامتی عطا می‌شود. آنان که دردِ بسیار داشتند، او را امین دانستند و همه ‌چیز به او سپردند و او سلامتی را به آن‌ ها هدیه داد زیرا آنان دردمند آنچه مالشان بود، بودند. پس با رهایی توانستند نفسی بکشند و بتوانند دوباره انگیزه تلاش داشته باشند و او همه آنچه جمع می‌کرد به اهلش می‌ سپرد.

Written By Master Kamel

به این مطلب ستاره دهید و ۲ امتیاز دریافت کنید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,47 out of 5)

Loading...

23 دیدگاه برای “شهر آز و مرد دانا

 1. yazdanraha گفته:

  براستی چرا زندگی را با حرص و طمع و آز و ضربه زدن به یکدیگر سپری میکنیم و درد میکشیم؟ چرا در آرامش و عشق و دوستی با هم سپری نشود. این زندگی زیباست.

 2. shahriar.ghaedrahmati گفته:

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما عزیزان
  شایسته ات که از دشمن قدیمی انسان ها حرص و طمع خودمون رو آزاد کنیم و نجات بدیم ، مسلما اون چیزی رو که از دست خواهیم داد درد است و آنچه به دست می آوریم ، خودمان و لبخند جهانی است ،

  • نیلوفر گفته:

   همه اینها از اعتمادی بود که آن مرد به خدا داشت وعشقی که بین خودش وخدایش بود اگر عشق واعتماد واقعی باشه همیشه موفق خواهیم بود به شرطی که قضاوت در کار نباشد قضاوت کردن اعتماد، عشق واتحاد را از بین میبرد
   خیلی خیلی داستان زیبایی بود ممنون

 3. raza گفته:

  سلام : برای رها شدن از درد باید هر چه داریم را رها کنیم وآزاد شویم آیا واقعا میشود این کارا انجام داد ؟

 4. رها.م گفته:

  اعتماد به خالق هستی آفرین راز رهایب و نجات انسان
  درود بر مستر کامل
  سپاس از مطالب زیبایتان

 5. reza movafagh گفته:

  ممکنه که انسانها یک روز هر آنچه در طول زندگی خود اندوخته اند را برای سلامتی شان بپردازند؟

  • مدیر سایت گفته:

   دوست عزیز ۱۲ هزار سال است که بشر در همین درد گرفتار است هر آنچه با حسرت و درد از خانه، اتومبیل، لوازم زندگی، لباس، طلا، دلار، یورو، سکه، شمش طلا، سنگ های قیمتی جمع آوری می کند در یک لحظه حاضر است همه آن را بدهد ولی یک درد را تجربه نکند ولی افسوس اتومبیل نارنینش که در آن می نشست و در خیابان ها می چرخید تا فخر فروشی کند اکنون در سرازیری درد نظاره گرش بوده و نمی تواند او را یاری کند.
   Written by Master Kamel

 6. محمد گفته:

  قطعا طمع همیشه نابود کننده بوده و هست و خواهد بود.راستی دلیل طمع در انسانها چیست؟ و چرا طمع در انسان بوجود آمد؟

  • مدیر سایت گفته:

   سلام دوست گرامی
   طمع یکی از سربازان قدرتمند ترس است. و چون انسان ها از ترس و قانون بقا آگاهی ندارند گرفتار طمع می شوند.
   Written by Master Kamel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *