پندار

استاد کامل

ما را در شبکات اجتماعی دنبال کنید.

البته که ‌ای دوست خوبم کسی در درون همه ماست که خود ماست. در انسان جز خودش چه کسی می‌تواند باشد؟ او کسی است که ما را هدایت و راهنمایی می‌کند. او برای رشد جسم و روح ما هر کاری می‌کند و اوست که درباره‌ی چگونگی اندیشه‌ها، اعمال و نتایج رفتارها و کارهایمان نظر داده و راهنمایی می‌کند و این چنین ما قادر خواهیم بود بین صدمه خوردن و موفق بودن درست، آن را انتخاب کنیم.

ابتدا داستانی را نقل می‌کنیم تا بفهمید: مردی پارسا و زاهد در سرزمینی زندگی می‌کرد. مردم برای کمک به او مراجعه کرده و به دلیل زُهد و تقوایش، از او یاری می‌خواستند. روزی از روزها خانمی نزد او آمد و گفت: ای حکیم دانا، من سوالی و درخواستی دارم و آن این است، آن چه من می‌کنم و آن چه تو می‌کنی، یکی می‌باشد ولی تو زاهدی موفق و من دائماً در اشتباه و آزمون و خطا. معنی این چیست و عدالت خداوند کجاست؟

مرد خندید و گفت: تو وقتی می‌خواهی تصمیمی بگیری، چگونه می‌گیری؟ گفت: از دانش و تجربه‌ی خودم و گاهی دیگران استفاده می‌کنم. گفت: آن‌ها که به تو کمک می‌کنند از دانش و تجربه‌شان استفاده کنی، چه کسانی هستند؟ گفت: به آنانی که اعتماد بیشتری دارم و مرد گفت: حال آن‌ها چگونه به تو مشورت می‌دهند؟ گفت: قطعاً از دانش و تجربه‌شان، گاهی هم شاید از مشورت دیگران به من مشورت بدهند و آن‌ها هم از دانش و تجربه‌شان.

مرد گفت: شما یک سیکل را دنبال می‌کنید. دائماً برای اجرای یک تصمیم از سلسله‌ای از دانش‌ها و تجربیات کمک می‌گیرید که تمام آن‌ها به‌وسیله دلبستگی‌ها و وابستگی‌ها، اعتماد نام نهاده شده و انجام می‌شود. زن گفت: به‌صورت خلاصه، بله. گفت: حال من وقتی می‌خواهم به خودم یا کسی کمک کنم فقط به خالقم اعتماد می‌کنم. دانش و تجربه‌ی او را می‌پذیرم و به ‌هیچ‌ عنوان از خاطراتم استفاده نمی‌کنم، بزرگ‌ترین معتمد من خالقم می‌باشد.

زن گفت: چگونه خالقت را می‌فهمی؟ مرد گفت: تصمیم را در مکانی خلوت بیان می‌کنم اولین دریافتم همیشه درست است. دریافتی بدون فکر به‌عنوان مثال می‌خواهم به سفر بروم بدون فکر و اندیشه گفته می‌شود، نرو. در لحظه‌ی صفر پس من نمی‌روم ولی شما گوش نمی‌دهید و می‌گویید: سفری است که خوش می‌گذرد و من از آن سفر خاطره دارم یا این سفر برای من مهم است. از اینجا به بعد خداوند، ساکت است و قسمتی دیگر که همان دانش و تجربه خودتان و آنان که به شما مشورت می‌دهند، شروع می‌شود و هر کس بر اساس دلایل خودش به قسمت تجربه، خاطرات خودش یا دیگران مراجعه کرده و نظر می‌دهد.

در نهایت شما به سفر می‌روید یا نمی‌روید که فرقی نمی‌کند زیرا این شما هستید که به خالق اعتماد نکرده‌اید. در مراحل بعدی همچنان تکرار می‌شود، مراجعه به خالق ولی نظر خالق اگر با نظر شما موافق بود، قبول می‌کنید ولی در اصل شما نظر خود و اطرافیان تان را انجام می‌دهید و حضور خالق یک عادت است و همیشه در آزمون قرار می‌گیرید و اشتباه می‌کنید. وقتی صدمه دیدید هیچ یا از آن مشاوران پشیمان نیستیند زیرا می‌گویند: خودت از دلایلت ما را مُجاب کردی که تو را تأیید کنیم و حال که نتیجه مطلوب نگرفتی، مورد ملامت درونت هم قرار می‌گیری تا جایی که عزت و اعتماد به نفست را از دست داده و تا پایان عمر، اسیر همین چرخه هستی تا بمیری.

ولی من همیشه به یک نفر، خالق خودم اعتماد دارم و درست و نادرست هر چیزی را، او می‌گوید و من بدون دخالت افکار می‌پذیرم زیرا او مرا خلق کرده و حکمتِ پاسخ‌هایش که به نفع من است را دارد. این ‌یک احساس نیست زیرا احساس دروغ می‌گوید: این‌یک زمزمه در گوش نیست، این ‌یک درک درونی است و حال شما که در زندگی زمینی سیر می‌کنید، چگونه به خالق تان اعتماد می‌کنید؟ اصلاً به او اعتماد می کنید؟ یا به دنبال ترس و پنج فاکتور دانش، تجربه، خاطرات، دلبستگی ها و وابستگی‌ها می‌روید.

اگر نروید همیشه بدون صدمه خوردن در بلندمدت یا کوتاه‌مدت، سربلند هستید در غیر این صورت شما وارد چرخه بزرگ رنج و لذت قرار می‌گیرید. کاری می‌کنید، لذت می‌برید، بعد از مدتی از همان ناحیه، رنج دائمی و تمام ‌نشدنی به شما وارد می‌شود و برای لذتی که از این درد دور شوید، اشتباه بزرگ‌تری می‌کنید و مدام تکرار رنج و لذت تا اینکه می‌گویید: این دنیا محل دروغ، خیانت و بدی است و هرگز طعم عظمت و شکوه خالق در زمین را نمی‌چشید زیرا نمی‌فهمید که باید بفهمید.

Written By Master Kamel

به این مطلب ستاره دهید و ۲ امتیاز دریافت کنید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,65 out of 5)

Loading...

10 دیدگاه برای “پندار

 1. yazdanraha گفته:

  دانش، تجربه، خاطره، وابستگی و دلبستگی. باعث قانون رنج و لذت می شود و در یک سیکل تکراری قرار میگیریم و درد و رنج می کشیم و در قضاوت و قانون بقا زیست میکنیم. آیا راه نجات و تصمیم درست در زندگی این است که از این پنج فاکتور ترس بگذریم؟ سپاسگذارم جالب بود

 2. فرشته آیینه گفته:

  سلام و درود بر استاد عزیز ???چه خوب است که به خالق خود اعتماد کنیم تا در چرخه رنج و لذت پنج فاکتور قرار نگیریم.

   • مدیر سایت گفته:

    سلام دوست عزیز
    چون به خالق ایمان ندارند، و از دشمن اصلی یعنی فا اطاعت می کنند و زمانی که فا باشد اعتماد به خالق وجود ندارد.
    Written By Master Kamel

 3. رها.م گفته:

  واقعا از تکرار دانش و تجربه زمین به ستوه اومده زمان تحول و شکوفایی بشر با رهایی از سیکل غلط و اشتباه فرا رسیده
  درود بر اندیشه های کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *